• Realizowane programy

"ZABAWA SZTUKĄ"

Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki przez zabawę w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. Projekt "Zabawa sztuką" odnosi się do świata sztuki, w kontekście sztuk plastycznych  (tj. malarstwo, rzeźba, architektura, rysunek,fotografia, ceramika, wzornictwo itd.).

Powyższe działania  mają wpływ na:

- rozwijanie postawy twórczej dzieci  tj. kreatywności, innowacyjności (twórcze działania plastyczne)

- kształtowanie orientacji przestrzennej,

- rozwijanie zainteresowań światem przyrody poprzez wykorzystywanie dzieł sztuki,

- doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych,

- wspomaganie rozwoju dzieci,

- budowanie więzi w grupie,

- rozwijanie wiary we własne możliwości,

- kształtowanie postawy proekologicznej,

- współpraca z środowiskiem lokalnym.

"SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE"

Program „Skąd się biorą produkty ekologiczne?” został opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Szczegółowe cele programu:

• zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
          • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
          • propagowanie zdrowego stylu życia,
          • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.

"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"

Program Przedszkolnej Edukacji Antytytoniowej

Założenia programu:

• Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
          • Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.
          • Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.
          • Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

" MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY"

Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.

Cele szczegółowe:

1. zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,
          2. tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
          3. wprowadzenie dziecka w świat literatury,
          4. budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną,
          5. przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych,
          6. kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego,
          7. rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,
          8. rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,
          9. włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego,
          10. promocja przedszkola,
          11. rozwijanie współpracy między nauczycielami.

Program powstał z myślą o najmłodszych - dzieciach w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. W tym wieku bardzo istotne jest wytworzenie trwałego nawyku higieny jamy ustnej, poprzez regularne szczotkowanie zębów a także spożywanie odpowiednich pokarmów. Już nawet 3 latek wie, że jego ząbki są mu bardzo potrzebne i należy o nie dbać, by rosły zdrowe i nigdy nie chorowały. W Polsce jednak mimo podejmowanych działań, od 41% do blisko 90% dzieci (w zależości od grupy wiekowej) ma próchnicę. Wyniki są przerażające, a problem pogłębia fakt, iż pierwsza wizyta u stomatologa odbywa się w chwili, gdy dziecko ma już próchnicę, często zaawansowaną. Pragniemy swoimi działaniami docierać do jak najwiekszej liczby dzieci, by wytwarzać i utrwalać u nich nawyk higieny jamy ustnej. To najleplsza inwestycja w młodego człowieka, gwarantująca zdrowie w życiu dorosłym.

Głównym celem akcji jest wzrost świadomości dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Organizatorzy, poprzez zabawę, chcą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat i promować mleko jako napój nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny.

Mleko i jego przetwory są bardzo ważne w diecie dzieci. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w tym zakresie jest kluczowe, aby nasze pociechy rozwijały się prawidłowo i zdrowo rosły. Stąd też zrodziła się potrzeba dotarcia z ciekawym i merytorycznym przekazem nie tylko do rodziców, ale też bezpośrednio do dzieci. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Polska Izba Mleka.